Opieka nad osobą z demencją

Opieka nad osobami z demencją

Demencja to zespół, któremu towarzyszy pogorszenie funkcji poznawczych (takich jak pamięć, myślenie, uwaga i rozumienie) z powodu uszkodzenia mózgu. Jest to stan postępujący i nieodwracalny, który z czasem może się stopniowo pogarszać.

Etapy demencji mogą się różnić w zależności od tego, jaka forma demencji wystąpiła i jak daleko można odzyskać uszkodzenie mózgu. Demencję dzieli się zwykle na następujące etapy:

Potrzeba pomocy: Pierwszy etap demencji, kiedy osoba nadal może samodzielnie wykonywać większość codziennych czynności, ale może mieć problemy z pamięcią, koncentracją i podejmowaniem decyzji.

Łagodna demencja: Drugi etap demencji, kiedy zaczynają pojawiać się poważniejsze problemy z pamięcią, koncentracją i umiejętnościami językowymi. Na tym etapie osoba może nadal funkcjonować samodzielnie, ale potrzebuje więcej pomocy i wsparcia.

Demencja pośrednia: Trzeci etap demencji, kiedy objawy stają się bardziej zauważalne i wyraźne. Na tym etapie osoba potrzebuje już dużo pomocy i wsparcia, ponieważ może nie być w stanie samodzielnie wykonać większości codziennych zadań.

Ciężka demencja: Czwarty etap demencji, kiedy osoba traci zdolność komunikowania się i rozumienia otaczającego go świata. Na tym etapie wymagana jest pełna pomoc i wsparcie ze strony opiekuna

Dom Pomocy Społecznej dla osób z demencją w Polsce to instytucja, która przyjmuje pacjentów w każdym stadium choroby, aby zapewnić dobrze dobrany program świadczeń poprawiających jakość życia podopiecznych.

Dzwoniąc już teraz do prywatnego pensjonatu dla osób z demencją "Domopieki" otrzymają Państwo szczegółowe informacje o specyfice naszej pracy, kosztach i warunkach. Pomoże Ci to w podjęciu decyzji o dobru Twojego bliskiego.

Przyczyny rozwoju demencji starczej

Demencja starcza, znana również jako demencja neurodegeneracyjna, to stan, w którym utrzymanie prawidłowych funkcji poznawczych u osób starszych staje się coraz trudniejsze. Stan ten wiąże się ze spadkiem funkcjonowania neuronów w mózgu, co zwykle prowadzi do pogorszenia pamięci, myślenia i zdolności do dbania o siebie.

Chociaż przyczyny demencji starczej nie są jeszcze w pełni poznane, niektóre z bardziej znanych czynników, które przyczyniają się do jej rozwoju, obejmują:

- Wiek: Starość jest największym czynnikiem ryzyka rozwoju demencji starczej. Wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko zachorowania na tę chorobę.

- Czynniki genetyczne: Niektóre rodzaje demencji starczej mogą być spowodowane czynnikami genetycznymi. Na przykład niektóre przypadki powiązano z mutacjami w genach kodujących białka, które wpływają na funkcję neuronów w mózgu.

- Choroby przewlekłe: Choroby przewlekłe, takie jak cukrzyca, choroby układu krążenia i inne, mogą zwiększać ryzyko rozwoju demencji starczej.

- Szkodliwe nawyki: Palenie, picie alkoholu i zła dieta mogą zwiększać ryzyko rozwoju demencji starczej.

- Urazy mózgu: Powtarzające się urazy mózgu mogą zwiększać ryzyko rozwoju demencji starczej, w szczególności przewlekłej encefalopatii pourazowej.

- Zmniejszony poziom aktywności: Zmniejszony poziom aktywności może zwiększyć ryzyko rozwoju demencji starczej. Niewystarczająca aktywność fizyczna i rzadkie interakcje społeczne mogą prowadzić do obniżonego poziomu stymulacji poznawczej, co może wpływać na zdolność mózgu do samonaprawy i adaptacji.

- Przewlekły stres: Niektóre badania pokazują, że przewlekły stres może wiązać się z ryzykiem rozwoju demencji starczej. Przewlekły stres może wpływać na normalne funkcjonowanie mózgu, co może prowadzić do pogorszenia funkcji poznawczych.

- Odżywianie: Niewystarczający poziom niektórych witamin i minerałów w diecie, takich jak witaminy B, C, D i E, może wpływać na funkcjonowanie mózgu i zwiększać ryzyko rozwoju demencji starczej.

- Choroby związane ze starzeniem się: Niektóre choroby związane ze starzeniem się, takie jak choroba Parkinsona i choroba Alzheimera, mogą zwiększać ryzyko rozwoju demencji starczej.

- Może również wystąpić i postępować otępienie z powodu upośledzenia funkcji tarczycy, czasami choroba może być dziedziczna.

W prywatnym pensjonacie dla osób starszych z demencją doskonale znają wszystkie te aspekty rozwoju choroby i biorą je pod uwagę przy przepisywaniu leczenia i opieki.

 

Wraz z pojawieniem się pierwszych objawów demencji warto zwrócić się do hospicjum dla osób starszych z otępieniem „Domopieki”, gdzie pacjent otrzyma lepsze warunki pobytu i wrażliwą postawę personelu.

Opieka nad osobami starszymi z demencją w pensjonacie „Domopieki”

Spełnianie wszystkich potrzeb i życzeń pacjentów z otępieniem starczym oraz podnoszenie standardu ich życia to ważne zadanie dla sanatorium w Polsce. Dlatego oferujemy: - Program leków. W tym celu wybiera się środki, które eliminują objawy choroby i zapobiegają jej rozwojowi.
- Program psychologiczny. Przy pomocy szczególnie dobrych warunków i wsparcia wykwalifikowanych psychologów możliwe jest skorzystanie z narzędzi psychoterapii, które znacząco wspomagają powrót do zdrowia.
- Świadczenie wszelkiego rodzaju pomocy w samoobsłudze.
- Zorganizowane pyszne jedzenie. Wysokiej klasy kuchnia zapewnia świeże i zdrowe produkty zgodne z reżimem placówki.
- Ekscytujący program rekreacyjny. Systematyczna rozrywka i możliwości komunikowania się klientów.

 

W naszym domu dla osób starszych z demencją w Polsce wszyscy pacjenci są chronieni przed stresującymi warunkami, zmartwieniami, obowiązkami i zmartwieniami, pozwalając im na relaks i spokój. W tym celu zapewniamy również wszelkiego rodzaju wsparcie psychologiczne.
Możesz zapewnić swojemu bliskiemu godną i beztroską starość na najwyższym europejskim poziomie i przebywać w miłej atmosferze przytulnych warunków w pokoju z nowoczesnymi udogodnieniami, które w kompleksie znacznie podniosą jego standard życia. Wystarczy zadzwonić do domu opieki dla osób z demencją i umówić się na wizytę lub zarezerwować miejsce.